Kućna biblioteka koja vas veseli

Čini li vam se ponekad da je održavanje doma urednim nemoguća misija a da za knjige nemate više mjesta na policama te su se proširile na sve druge površine? 

Znam, svi mi koji ovo čitamo očito obožavamo knjige i vezani smo uz našu kućnu biblioteku. Ona nas veseli i čini ponosnima. Pročitane knjige oblikovale su nas u osobe koje smo danas, one koje su još na to-read listi gledaju nas s polica čekajući svoj red, a da ne govorim o svima onima koje tek želimo nabaviti i pročitati ili pak one koje nas privuku svojim predivnim koricama... Bookish tragedies.

Možda (sigurno) ću podijeliti nepopularno mišljenje među knjigoljupcima, ali ne trebaju nam sve te knjige na policama.

Priznajmo si da nam pogled na kućnu biblioteku ponekad izaziva više stresa nego radosti, ponekad čak i grižnju savjesti jer neke knjige predugo čekaju da ih konačno uzmemo u ruke. A to im nije svrha. 

Svrha knjiga je da ih se čita. Da naučimo nešto novo. Probudimo maštu. Ispunimo vrijeme. Njihova je svrha povezana s aktivnošću, ne pasivnošću. Nisu stvorene samo da bi stajale na policama i skupljale prašinu jer smo ih impulzivno kupili, dobili na poklon ili čak i nabavili s namjerom da ih jednog dana pročitamo, ali taj dan nikako da dođe. 

Gomilamo knjige koje ne čitamo. Svaka čast onim iznimnim knjigoljupcima koji doista uspijevaju pročitati sve te stranice. No obični smrtnici poput mene, koji vole knjige, ali nemaju toliko vremena za čitanje, ne trebaju imati goleme kućne biblioteke. Potrebne su nam kućne biblioteke koje nas vesele

Prije nekog vremena odlučila sam gotovo potpuno prestati kupovati knjige i fokusirati se na knjižnicu, a na polici kod kuće zadržati samo one knjige koje me baš vesele i znam da ću im se ponovno vraćati.

Selidbom u Švedsku trebala sam detaljno filtrirati što ću ponijeti, a što ostaviti u roditeljskom domu ili pokloniti. I svejedno i sada imam nekoliko knjiga koje su u Hrvatskoj godinama čekale na red, a i ovdje su već godinu i pol na čekanju, dok ja redovito posjećujem knjižnicu. Ipak, mogu reći da me pogled na moju probranu policu veseli jer su na njoj moje omiljene knjige - od divnog izdanja Malog princa preko priča Jorgea Bucaya, knjiga Jamesa Norburyja i Charlieja Mackesyja - koje ne samo da sadržavaju poruke kojima se rado vraćam nego i lijepo izgledaju - do nekih dragih knjiških poklona.

Ne morate slijediti moj primjer, ali ako želite pokušati, preporučujem knjigu Marie Kondo The life-changing magic of tidying: The Japanese art.

Marie ima jednostavnu i učinkovitu metodu za održavanje urednosti doma, a ona se temelji na radosti. Prije nego što počnemo organizirati svoj dom, odnosno tijekom organizacije, trebamo uzeti svaki predmet koji posjedujemo u ruke i zapitati se: 

Does it spark joy?

Ako ne, zahvalimo mu na svemu što nam je dosad pružio i riješimo ga se, doniramo, bacimo... Ako da, zadržavamo ga. Jednostavno, zar ne?

Isto pravilo vrijedi za kućnu biblioteku. Znam da mnogima od nas nije lako odvojiti se od knjiga, ali vrijedi pokušati želimo li unijeti više veselja u svoj dom i u konačnici u svoj život. :) 

Evo njezinih savjeta korak po korak:

  1. Prikupite sve knjige koje posjedujete u svom domu i stavite ih na jedno mjesto na podu.
  2. Uzmite u ruke jednu po jednu knjigu i zapitajte se budi li ona u vama radost. No nemojte je početi čitati. To će vam otežati odvajanje s njom. Zamislite kakav je osjećaj imati policu ispunjenu isključivo knjigama koje volite! Ima li veće radosti za jednog knjigoljupca od ove? kaže Kondo.
  3. Ako ste knjigu pročitali, minimalne su šanse da ćete je pročitati ponovno. Budite realni. Pročitane knjige ispunile su svoju svrhu u vašem životu. Ako vas ne ispunjavaju posebnom radošću, možda je vrijeme da ih poklonite nekome kome mogu donijeti vrijednost i veselje.
  4. Ako vam neka nepročitana knjiga dugo stoji na polici jer biste je u nekom trenutku možda mogli poželjeti pročitati, ne treba vam. Da ste to željeli, vrlo vjerojatno biste je dosad pročitali.
  5. Čuvate li još uvijek udžbenike i skripte s faksa ili čak srednje ili osnovne škole, jednostavno si priznajte da ih nećete ponovno pogledati ako dosad niste. Možete ih se riješiti. 
  6. Zadržite one knjige koje, prema riječima Marie, belong in the hall of fame. Za svakoga je taj hall of fame drukčiji, ali znam da ćete osjetiti koje su to knjige kad ih uzmete u ruke.
Zaključila bih riječima Marie Kondo, za koje se nadam da će vas ohrabriti za ovaj ne tako lagan, ali moguć pothvat:

For books, timing is everything. The moment you first encounter a particular book is the right time to read it. To avoid missing that moment, I reccomend that you keep your collection small.

Pišite mi ako ste pokušali. :) 

Primjedbe